Hazánkban a Google a leggyakrabban használt internetes keresőrendszer. A weboldal tulajdonosok komoly harcot vívnak azért, hogy adott kulcsszavakra jó helyezést érjenek el a találati listákon. Nem mindegy ugyanis, hogy az első találatok között listázza ki az adott weblapot, vagy pedig a második, harmadik oldal végén.
Minél előrébb kerülnek a sorban a weboldalak, annál nagyobb esély van arra, hogy az internet felhasználók rákattintanak, és ott valamilyen cselekvést hajtanak végre, például felveszik a kapcsolatot a szolgáltatóval vagy vásárolnak egy terméket.
Mi az a Google Search Console?
A Google Search Console, régebbi nevén Webmester Tools egy ingyenes szolgáltatás, melynek használatával javítani lehet a weboldal keresési találatokban elért helyén.
A használatához csupán egy regisztráció szükséges, akárcsak az Adwords, a Tag Manager és az Analytics esetében. A weboldalak regisztráció nélkül is megjelennek a találati listában, de a Google kifejezetten ajánlja a bejelentkezést, ennek köszönhetően ugyanis a keresőóriás sokkal gyorsabban, egyszerűbben tudja feltérképezni a honlapokat. Ez pedig nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a weboldalak jó helyezést érjenek el a keresési rangsorban.
Néhány példa, hogy miért érdemes a használata mellett dönteni
A Search Console lényegében a Google által létrehozott eszköz, amivel optimalizálható a weboldal és az elért eredmények is nyomon követhetőek. A használata mindenkinek javasolt, akinek van saját honlapja, ugyanis sokkal hatékonyabbá lehet tenni a keresőoptimalizálást.
- Indexelés ellenőrzése
Le lehet például ellenőrizni, hogy a Google rátalál-e a honlapra, és teljes egészében fel tudja-e térképezni. A keresőmotor ezt az ún. önműködő robotokkal, másnéven spider-ekkel (pókokkal) hajtja végre. A Google Search Console megmutatja, hogy ezek a robotok el tudnak-e látogatni a weboldalra, és el tudják-e készíteni a szöveges adatbázist, azaz el tudják-e végezni az indexelést. A weboldal feltérképezése alapfeltétele annak, hogy a honlap felkerüljön a keresési listára. - Reindexelés elvégzése
Az indexelésre nemcsak akkor van szükség, amikor új tartalom kerül fel az oldalra, hanem akkor is, ha valamilyen oknál fogva frissül a régi, például, amikor új cikk kerül a blogoldalra vagy megváltozik az egyik aloldal URL címe. Ilyenkor a robotoknak is felül kell írniuk az általuk készített szöveges adatbázist, ami akár több napig is eltarthat. A Search Console a reindexelésben is támogatja a weboldalt, így az átfutási idő a töredékére csökkenhet. - Problémák elhárítása
A Search Console az indexelési problémák elhárításában is segítséget nyújt, a Google ugyanis értesítést küld, ha a robotok valamilyen akadályba ütköznek a feltérképezés során. Ugyanígy más funkciókkal kapcsolatos hibák kiküszöbölését is lehetővé teszi. Bármilyen problémára is bukkan, felhívja rá a figyelmet, és a weboldal tulajdonosokat hasznos tanácsokkal látja el. Többek között érzékeli a rosszindulatú programok jelenlétét, de a betöltési idő lassulásáról is figyelmeztet. - Forgalmi adatok elemzése
A keresési eredményekből származó forgalmi adatok lekérésére is van mód. Erre azért van nagy szükség, mert így tervezhetővé, folyamatosan fejleszthetővé válik a weboldal optimalizálása. A Google Search Console-ban átláthatóvá válik például, hogy a weblap a különböző kulcsszavakra milyen helyezést ér el a Google találati listájában, illetve hányan kattintanak rá a találatokra ezen keresések alkalmával, vagyis mekkora a forgalom az egyes kulcs kifejezésekre. - Backlinkek lekérése
A Search Console lehetővé teszi a backlinkek lekérését. A rangsorolás tekintetében kiemelt jelentősége van annak, hogy a weboldalra milyen mennyiségű és minőségű link mutat más webhelyekről. A backlink lényegében egy másik oldalon található hivatkozás, ami a weblapra, vagy annak egy aloldalára mutat. A linkek felkutatásával láthatóvá válik, hogy mely honlapokon szerepelnek a linkek, illetve a belinkelt oldalakról is információt lehet szerezni. - 404-es oldalak kilistázása
A nem betöltődő oldalak megjelenítése is lehetséges. Előfordul, hogy a szerver valamilyen oknál fogva nem találja a keresett oldalt, például mert átköltöztették, megváltoztatták az URL címét vagy törölték. Ez esetben automatikusan egy 404-es oldal jelenik meg a képernyőn. A Google Search Console kilistázza ezeket az oldalakat, aminek köszönhetően a látogatókat könnyen át lehet irányítani oda, ahol megtalálják, amit keresnek.
Az új Google Search Console által hozott változások
A Google 2018 elején bejelentette, hogy megújul a Search Console, és 2019. szeptember 9-től már csak az új verziót lehet használni. A hír érzékenyen érintette azokat a weboldal tulajdonosokat, illetve SEO szakembereket, akik megszokták a régi rendszert, de a keresőóriás egyszerűbb használatot, illetve a funkciók bővülését ígérte.
És valóban, az új Search Console több szempontból is rávert a régire. Az egyik legfontosabb újítás, hogy míg eddig csak 90 napra visszamenőleg lehetett lekérni a forgalmi adatokat, addig most már 16 hónapnyi adatmennyiséghez lehet hozzáférni. A meghosszabbított időintervallummal sokak kérésének tett eleget a Google. Ennek köszönhetően a szezonális változásokat sokkal könnyebben le lehet követni, össze lehet hasonlítani, ezáltal észlelve a trendek alakulását.
A keresési teljesítmények kilistázásával kapcsolatban is napvilágot látott egy új funkció, ami sokak örömére szolgál. Az új rendszerben össze lehet hasonlítani a különböző időszakok teljesítményét, de az egyes eszközök, például az okostelefonok, asztali számítógépek, illetve tabletek forgalmi adatait is össze lehet mérni ezentúl. Továbbá a jövőre mutató, egyedileg megállapított értékek megadására is lehetőség nyílik.
A Google azt ígérte, hogy az új verzió folyamatosan bővülni fog az új funkciókkal, tehát a fejlesztéseknek itt még koránt sincs vége.
A Google Search Console tehát rengeteg hasznos információt tartalmaz az oldal működéséről, és olyan funkciókat tesz elérhetővé a felhasználók számára, amikhez máshol nem, vagy csak fizetős szolgáltatás igénybevételével lehet hozzájutni. Ennek ellenére még mindig nagyon sok weboldal van, amikhez nincs beállítva ez az eszköz.