Miért szükséges a képméretezés weboldal készítésekor? Honlapkészítés során én mindig szem előtt tartom a honlap méretének minimalizálását. Mivel egy weboldal forráskódja meglehetősen kis méretű, ezért egy weboldal méretét tulnyomó részt a felhasznált képek mérete határozza meg. Ezért nagyon fontos webolalak készítésekor és adminisztrálásakor a képek és grafikai elemek méretének optimalizálása.
Egy honlap készítése és adminisztrálása során a honlap méretének minimalizálása két ok miatt fontos. Első sorban a betöltődési idő miatt. Senki sem örül, amikor egy honlap betöltődésére sokáig várni kell. Ráadásul a betöltődési időt a Google keresője is figyelembe veszi a honlapok rangsorolásánál.
A másik ok a felhasználók eltérő monitormérete. Sokan használnak netbookot, az utóbbi időkben a tabletet használók száma is jelentőssen nő. A kisebb méretű készülékeken a nagy méretű képek általában nem férnek el, gondolok itt a képgalériákba esetlegesen feltöltött nagy méretű képekre.
Ebben a bejegyzésemben elsősorban a honlapjukat önállóan adminisztrálóknak szeretnék segítséget nyújtani, hogyan lehet webre képeket gyorsan, egyszerűen optimalizálni. Képszerkesztéshez én az IrfanView programot ajánlom. Ez a program képnézegetés mellett képszerkesztésre, csoportos konvertálásra, csoportos átnevezésre is kiválóan alkalmas, ráadásul magyar nyelven is elérhető, és ingyenesen használható.
Az IrfanView képszerkesztő / képnézegető program jellemzői.
Nagy előnye a programnak az ingyenesség mellett, hogy létezik hozzá magyar nyelvű kiegészítés, nagyon kicsi a program mérete, ennek ellenére az egyszerűbb képszerkesztési funkciókat nagyon gyorsan és könnyen el lehet vele végezni.
További jellemzők a programról
- kis méret
- a legtöbb képfájlt tudja kezelni
- teljes képernyős képnézegető (dupla kattintás a képre, kilépés az esc billentyűvel)
- diavetítés
- képméretezés
- képvágás
- csoportos méretezés
- csoportos konvertálás
- csoportos átnevezés
Az IrfanView telepítése
Az IrfanView program ingyenes, magyar nyelvű változata az [origo] szoftverbázis oldaláról szabadon letölthető.
A letöltött fájlt csomagoljuk ki, a csomag három fájlt tartalmaz. Magát a programot, egy magyar nyelvi kiegészítőt és egy plugin telepítőt.
Először a programot telepítsük fel. A telepítő elindítása után kattintsunk a tovább gombra.
A következő ablakban társítsuk az összes képfájlhoz a programot. Ehhez használjuk az "Images only" gombot, majd kattintsunk a "Tovább" gombra.
Ekkor a program telepítése a megadott helyre megtörténik, melyről a telepítő program értesít minket. Vegyük ki a pipát a "Start IrfanView" jelölőnégyzet elől, majd a "Done" gomb megnyomásával zárjuk be a telepítőt.
A letöltött csomagból ezután telepítsük a plugin csomagot.
A következő lépés a magyar nyelvi kiegészítő telepítése, ezt az előzőekhez hasonlóan telepítsük.
A telepítések után már csak a magyar nyelv beállítása maradt hátra. indítsuk el a programot, majd válasszuk a "Options" » "Change language..." menüpontot.
A következő ablakban válasszuk a magyar nyelvet, és nyomjuk meg az "Ok" gombot.
A viszonylag hosszú telepítési procedúra után egy kis méretű, jól használható programot kapunk, mellyel az egyszerűbb képvágási, képszerkesztési, képkonvertálási feladatokat könnyen el tudjuk végezni.
Képszerkesztés IrfanView programmal
Képvágás
A képvágáshoz egyszerűen csak jelöljük ki egérrel a megtartandó képrészletet. Ha módosítani szeretnénk a kijelölést, akkor egyszerűen csak egérrel fogjuk meg a kijelölő vonalat, és módosítsuk a kijelölt területet.
A kép vágásához használjuk a "Szerkesztés" menüpont "Kijelölt rész a kép" opciót. Ezzel az egyszerű módszerrel le is vághatjuk a felesleges képrészleteket.
Képméretezés
Egy honlap készítésekor a legfontosabb a képek méretének optimalizálása. Ezt a "Kép" » "Méretváltoztatás..." menüpont alatt tehetjük meg.
A megnyíló ablakban tudjuk a kép méretét módosítani. Weboldalra általában a fekvő képeknél a 800*600 pixeles, álló képeknél a 450*600 pixeles képméretet célszerű megadni.
Kép fájlméretének optimalizálása webre IrfanView programmal
A kép mentéshez válasszuk a mentés másként opciót. Nagyon fontos, hogy ilyenkor a kép fájlméretét csökkentsük. Ezt a minőség csökkentésével érhetjük el. 60%-os képminőségkor még egy honlapra megfelelő minőségű képet kapunk, azonban a képfájl mérete jelentősen csökken az eredetihez képest.
Lehetséges a képfájl méretének közvetlen megadása is, ilyenkor a program automatikusan a megadott méretűre készíti képünket.